Χάλκινη Πιστοποίηση για δεύτερη διετία!

ΣΧ. ΕΤΟΣ: 2023-24

Το σχολείο μας  συμμετέχει από   τον Ιανουάριο του 2021 στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eSafety Label, μέσω του οποίου μετά από αξιολόγηση απέκτησε τον Νοέμβριο του 2021 τη Χρυσή Πιστοποίηση eSafety.

Με τη λήξη της χρυσής ετικέτας τον Αύγουστο του 2023 αξιολογήθηκε ξανά για την Υποδομή, την Πολιτική, την Πρακτική του σχετικά με την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο, καθώς και για τη συνεισφορά του στην κοινότητα eSafety και απέκτησε, για δεύτερη φορά, τη Χάλκινη Πιστοποίηση, που θα έχει ισχύ ως τον Ιανουάριο του του 2025.

Μέσα από εργαλεία αξιολόγησης, λίστες ελέγχου και πρότυπα μια σχολική μονάδα μπορεί να υποστηρίξει ξανά την αίτησή της για χρυσή πιστοποίηση.

Το σήμα eSafety παρέχεται στα  σχολεία  κατόπιν αξιολόγησης που καλύπτει ένα ευρύτατο φάσμα παραγόντων,  εντός  και εκτός  των τειχών  του  σχολείου,  ώστε να  ελεγχθεί  με ακρίβεια  το επίπεδο  ασφαλούς  διαδικτυακής  πλοήγησης.  Αναλόγως  των αποτελεσμάτων ενός  σχολείου καταρτίζεται ένα  σχέδιο  δράσης,  για  να  προσαρμοσθεί  το  επίπεδο  ασφάλειας,  στο  επιθυμητό ώστε  να  οδηγηθεί στη διαπίστευση, μέσω των αναγκαίων  αλλαγών και βελτιώσεων. Η διάρκεια του είναι 18 μήνες.

Το σχολείο μας διακρίθηκε λόγω της συνολικής εικόνας του, της συμβολής του στην κοινότητα eSafety, της σωστής πολιτικής του για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και την υπεύθυνη χρήση των ΤΠΕ και λόγω του επιπέδου των δράσεων που υλοποιεί με στόχο να εκπαιδεύει και να ενημερώνει τους μαθητές του και τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Παράλληλα, η Πιστοποίηση eSafety δίνει την ευκαιρία στα σχολεία να ενταχθούν σε κοινότητες σχολείων και να συμμετέχουν σε συζητήσεις, δράσεις και άλλες ενέργειες για να επιτύχουν αποτελεσματική χρήση του διαδικτύου.

Είμαστε πολύ υπερήφανοι για αυτή τη διάκριση όλη η σχολική μας κοινότητα και νιώθουμε μεγάλη  και την υποχρέωση να γίνουμε καλύτεροι αξιοποιώντας το εξατομικευμένο σχέδιο δράσης που δημιούργησε το eSafety για εμάς, μετά την αξιολόγηση!