Μια νέα Διάκριση για το σχολείο μας!

Το  σχολείο μας βραβεύτηκε με την ετικέτα «EU Code Week School »  για την περίοδο 2022-2024 για τις δράσεις τις οποίες υλοποίησε κατά την περίοδο 2018-2022!

Το 3ο Γυμνάσιο Υμηττού επιλέχθηκε για να πάρει την  «EU CodeWeek School» ετικέτα αριστείας  ως Ευρωπαϊκό Σχολείο που προωθεί και υποστηρίζει την κωδικοποίηση και την υπολογιστική σκέψη.

Το  βραβείο αναγνωρίζει τις προσπάθειες των σχολείων για την προώθηση της υπολογιστικής σκέψης σε μαθητές/τριες  και επισημαίνει τη συμβολή τους στην πρωτοβουλία να ανακαλύψουν τη δύναμη και την ομορφιά του προγραμματισμού και της κωδικοποίησης.

Την πρωτοβουλία CodeWeek υποστηρίζει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή.

Συγχαρητήρια  στους μαθητές/τριες  μας γιατί χάρη στη δουλειά που κατέβαλαν καταφέραμε να  ενταχθεί το σχολείο μας στο ευρωπαϊκό δίκτυο σχολείων «EU Code Week School».

Συγχαρητήρια και σε όλη την ομάδα του EU Code Week για την εξαιρετική δουλειά!