Scientix Ambassador 2023

Πρεσβευτής Scientix 2023 Εκπαιδευτικός του σχολείου μας

Η Scientix ανακοίνωσε πριν από λίγες ημέρες την προσθήκη 200 νέων μελών από όλο τον κόσμο που εντάχθηκαν στην Ομάδα Πρεσβευτών (Scientix Ambassadors) το 2023 ανεβάζοντας τον αριθμό των πρεσβευτών στους 1283 συνολικά.

Στόχος τους η προώθηση της καινοτομίας στη διδασκαλία και της μάθησης, καθώς επίσης η ενθάρρυνση της πανευρωπαϊκής συνεργασίας σχολείων και εκπαιδευτικών γύρω από το STEM και άλλες καινοτομίες. Προσπαθούν να διευκολύνουν την ανταλλαγή γνώσεων και βέλτιστων πρακτικών στον τομέα της εκπαίδευσης στις Φυσικές Επιστήμες.

Στον κατάλογο πρεσβευτών STEM της Scientix (Scientix Ambassadors) προστέθηκαν 27 νέοι πρεσβευτές για την Ελλάδα, μια εκ των οποίων είναι η εκπαιδευτικός Πληροφορικής του 3ου Γυμνασίου Υμηττού Βασιλική Κατσικώστα.

Στον τίτλο οδήγησε η επιτυχής παρακολούθηση συγκεκριμένων σεμιναρίων του European Schoolnet, η ολοκλήρωση των οποίων απαιτούσε την κατάθεση εργασιών και διδακτικών σεναρίων. Στην τελική φάση ακολούθησε επίσης και η έγκριση από το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας.

Το πρόγραμμα Scientix προάγει και υποστηρίζει σε ευρωπαϊκό επίπεδο τη συνεργασία μεταξύ των εκπαιδευτικών που διδάσκουν τα αντικείμενα STEM, των ερευνητών στον χώρο της εκπαίδευσης, των ιθυνόντων χάραξης πολιτικών και άλλων επαγγελματιών στην εκπαίδευση STEM. Το πρόγραμμα γεννήθηκε με πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής και τον συντονισμό του έχει αναλάβει το European Schoolnet, μια κοινοπραξία τριάντα τεσσάρων Υπουργείων Παιδείας με έδρα τις Βρυξέλλες, που συνιστά κινητήρια δύναμη για την καινοτομία στη διδασκαλία και τη μάθηση και προάγει την πανευρωπαϊκή συνεργασία σχολείων και εκπαιδευτικών.

Ο κατάλογος πρεσβευτών (Scientix Teachers’ Panel) είναι μια συνεργατική ομάδα δασκάλων STEM που αναζητούν νέους τρόπους για τη βελτίωση της διδασκαλίας, ενώ ταυτόχρονα είναι πρόθυμοι να μοιραστούν τις εμπειρίες τους με τους συναδέλφους τους, προωθούν το Scientix και ενημερώνουν για τα νέα και τις δραστηριότητές του.

Η τρέχουσα ομάδα καθηγητών στη Scientix περιλαμβάνει 127 εκπαιδευτικούς από την Ελλάδα.

10/06/2023