«Τα όριά μας», στον κινηματογράφο

Στο πλαίσιο της Παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρία (που έχει οριστεί στις 3 Δεκεμβρίου) όλες οι τάξεις του σχολείου μας παρακολούθησαν την Τρίτη 28 Νοεμβρίου στον κινηματογράφο Ατλαντίς στη Δάφνη την ταινία «Τα Όριά μας» και συζήτησαν με τον Παραολυμπιονίκη και Ironman Γιάννη Χατζήμπεη.

Η ταινία με χιούμορ και αισιοδοξία αναφέρεται σ’ έναν αθλητή με αναπηρία και στον αγώνα του να ξεπεράσει τα όριά του. Η ταινία αλλά και η συζήτηση έχει σκοπό να εμφυσήσει στα παιδιά, εκτός από την έννοια της διαφορετικότητας, τις αξίες της οικογένειας, της φιλίας, της καταλυτικής επίδρασης του αθλητισμού και της προσπάθειας. Τα παιδιά θα μπουν στη διαδικασία να καταλάβουν καλύτερα τις ανάγκες συμμαθητών τους με διαφορετικότητα αλλά και θα αναπτερώσει το ηθικό εκείνων που μπορεί να αντιμετωπίζουν οποιαδήποτε μορφή μαθησιακής ή σωματικής δυσκολίας.

Τελικά, μέσα από τις δυσκολίες γινόμαστε πιο δυνατοί και μέσα από τις ατυχίες μας μπορούμε να αντλήσουμε κάτι θετικό για να προχωρήσουμε στη ζωή μας!

Πατώντας εδώ μπορείτε να δείτε το Trailer της ταινίας