Παραδοσιακοί Χοροί: Ένα Σταυροδρόμι Πολιτισμών

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε η αποχαιρετιστήρια εκδήλωση στο Φ.Ο.Υ. Την  παράσταση μας αυτή, με θέμα «Παραδοσιακοί χοροί: ένα σταυροδρόμι πολιτισμών»,  με την επιμέλεια και διδασκαλία της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής, κ. Βλάση Βαλσαμένιας, παρακολούθησαν οι αντιπροσωπείες των εταιρικών σχολείων από τις 4 χώρες (Ιταλία, Φινλανδία, Ισπανία, Πορτογαλία), ο Δήμαρχος Δάφνης-Υμηττού, η Πρόεδρος των Σχολικών Επιτροπών του Δήμου μας καθώς και γονείς και μαθητές του σχολείου μας.

Η γιορτή μας περιλάμβανε παρουσίαση ελληνικών παραδοσιακών χορών από τη χορευτική ομάδα του σχολείου μας (Χοροί από τη Μακεδονία, την Ανατολική Ρωμυλία, τη Μικρά Ασία και τα Νησιά του Αιγαίου) και το Σύλλογο Κρητών Ηλιούπολης και ψηφιακή παρουσίαση της προέλευσης των παραπάνω παραδοσιακών χορών και των επιρροών που έχουν δεχτεί στο χώρο και στον χρόνο. Η γιορτή μας έκλεισε με χορό στον οποίο συμμετείχαν καθηγητές και μαθητές από όλες τις αντιπροσωπείες, καθώς και γονείς των μαθητών μας, γεγονός που αποδεικνύει ότι ο χορός ως μέσο έκφρασης μπορεί να ενώσει πολιτισμούς. Τέλος, όλοι πέρασαν από τον μπουφέ – την οργάνωση του οποίου είχε αναλάβει ο Σύλλογος Γονέων & Κηδεμόνων – που περιλάμβανε μια τεράστια ποικιλία από γευστικότατα παραδοσιακά και μη φαγητά και γλυκά που είχαν φτιάξει οι ίδιοι οι γονείς των μαθητών μας.