Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023

ΣΧ. ΕΤΟΣ: 2023-24

10η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Η τελευταία Παρασκευή του Σεπτεμβρίου ήταν αφιερωμένη στον  Εορτασμό της 10ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, που εντάσσεται στις δράσεις της Ευρωπαϊκής Ημέρας Αθλητισμού.
Με κοινό σύνθημα «Η Κίνηση δίνει Ζωή» και στόχο την ανάδειξη της ωφελιμότητας της άθλησης στη σωματική και πνευματική υγεία εφ’ όρου ζωής, οι μαθητές και οι μαθήτριες  του σχολείου μας την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου 2023 επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Αθλητικό Κέντρο Αθήνας (Ο.Α.Κ.Α.), όπου συμμετείχαν σε διάφορες αθλητικές δραστηριότητες και παιχνίδια ομαδικά αλλά και ατομικά, υπό την επίβλεψη καταρτισμένων γυμναστών σε συνεργασία με τη νοσηλεύτρια του  σχολείου μας κα Σπύρου και τους εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων.
Στοχεύοντας στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών μας, και θεωρώντας ότι ο αθλητισμός αποτελεί αναπόσπαστο κομμάτι αυτής της προσπάθειας, η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού αποτέλεσε μια θαυμάσια ευκαιρία για τα παιδιά να αθληθούν αλλά και να γνωρίσουν από κοντά διάφορα αθλήματα.