Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2022

ΣΧ. ΕΤΟΣ: 2022-23

9η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Στο πλαίσιο του εορτασμού της «9ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκής  Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού» διοργανώθηκε σχολική επίσκεψη στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος την Παρασκευή 30 Σεπτεμβρίου 2022.

Πραγματοποιήθηκαν διάφορες αθλητικές δραστηριότητες από τους μαθητές όλων των τάξεων όπως περπάτημα, ποδόσφαιρο, πετοσφαίριση και καλοσφαίριση. Επιπλέον, ολιγομελή τμήματα απασχοληθήκαν στα παραδοσιακά κινητικά παιχνίδια και στο μοντέρνο χορό Let’s Dance από τους υπεύθυνους γυμναστές του ΚΠΙΣΝ.

Ο στόχος της συγκεκριμένης διοργάνωσης ήταν η  αναβάθμιση της Φυσικής Αγωγής στη σχολική κοινότητα καθώς και η ανάδειξη της θεμελιώδους σημασίας της σωματικής δια βίου άσκησης και του αθλητισμού για την υγεία του ανθρώπου.