Βιωματική δράση με θέμα Ανθρώπινες σχέσεις

Η Ψυχολόγος του σχολείου μας κυρία Δαβράζου Δήμητρα, στο πλαίσιο της πράξης «Ενίσχυση και ενδυνάμωση της κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης και ανθεκτικότητας των μαθητών μέσω του θεσμού ψυχολόγου και του κοινωνικού λειτουργού, κατά τα σχολικά έτη 2023-2026» πραγματοποίησε με το τμήμα Α3, τον Ιανουάριο, τρίωρη βιωματική δράση με θέμα: Ανθρώπινες σχέσεις. Η δράση πραγματοποιήθηκε στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και Λογοτεχνίας. Μέσα από ερωτήσεις, ομαδικό παιχνίδι και συζήτηση οι μαθητές εξερεύνησαν ποιες είναι οι αξίες που ζητούν στις φιλικές τους σχέσεις πρωτίστως και επεκτάθηκαν και στις σχέσεις που έχουν με την οικογένεια και το άλλο φύλο. Στόχος της δράσης ήταν οι μαθητές να μάθουν να αναγνωρίζουν, να εκφράζουν και να επικοινωνούν αυτό που χρειάζονται στις σχέσεις τους, τόσο με τους συνομηλίκους τους όσο και με τους μεγαλύτερους, και να είναι σε θέση να κατανοούν και την άλλη πλευρά. Στο τέλος του προγράμματος οι μαθητές εκπόνησαν μια πολύ ωραία συνθετική καλλιτεχνική δημιουργία πάνω στα χαρακτηριστικά που επιζητούν σε μια σχέση.
Ευχαριστούμε πολύ την κυρία Δαβράζου για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης και επιθυμούμε να συνεχιστούν τέτοιες πρωτοβουλίες κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.