e- twinning 2021-2022

Το σχολικό έτος 2021-2022, στο 3ο Γυμνάσο  Υμηττού υλοποιούνται τέσσερα συνολικά έργα της Ευρωπαϊκής Δράσης e-twinning.

Το ένα φετινό μας έργο έχει τίτλο Play2Learn και στοχεύει στη χρήση εκπαιδευτικού λογισμικού ως εργαλείο για την εξοικείωση με τον πολιτισμό και τις συνήθειες των μαθητών από τα συνεργαζόμενα σχολεία.

[embeddoc url=”https://3gym-ymitt.att.sch.gr/wp-content/uploads/2021/11/Play2Learnproject2021.pdf”]

Οι μαθητές θα μάθουν να χρησιμοποιούν ψηφιακά εργαλεία και πλατφόρμες όπως Quizziz, Learningapps, Kahoot, Genially  για να μοιράζονται τις γνώσεις τους και να παίζουν παιχνίδια που έχουν φτιάξει άλλοι μαθητές.

Το δημόσιο blog του project μας.

Το έργο μας  Play2Learn ολοκληρώθηκε τον Μάιο του 2022 και έλαβε την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας:

[embeddoc url=”https://3gym-ymitt.att.sch.gr/wp-content/uploads/2021/11/Quality-Label-Play2Learn.pdf”]

Το δεύτερο έργο έχει τίτλο Il mio diario interattivo, dal pensiero all’azione, και καθώς ξεκίνησε τον Μάϊο του 2022, θα ολοκληρωθεί κατά το σχολικό έτος 2022 -23.

Στόχος του έργου είναι η δημιουργία ενός διαδραστικού ιστολόγιου μεταξύ των μαθητών στις τρίτες τάξεις των σχολείων της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, προκειμένου να συζητήσουμε πιθανές αλληλεπιδράσεις μεταξύ των ανθρωπιστικών επιστημών και των επιστημών.

Το δημόσιο blog του έργου μας

Το τρίτο έργο με τίτλο Ψηφιακή παιδεία- Ασφαλές και δημιουργικό διαδίκτυο έχει στόχο να εξοικειωθούν οι μαθητές μας με την ψηφιακή ασφάλεια. Η ταχεία ανάπτυξη των ψηφιακών μέσων και η αυξανόμενη χρήση του διαδικτύου από τις πολύ μικρές παιδικές ηλικίες καθιστά απαραίτητη την εκπαίδευση στη δημιουργική χρήση διαδικτυακών εφαρμογών, ώστε κατανοήσουν οι μαθητές μας την έννοια του δημιουργικού διαδικτύου, η οποία σχετίζεται με την ασφάλεια του Διαδικτύου, το ψηφιακό περιεχόμενο για εκπαιδευτικούς σκοπούς, αναπτύσσοντας παράλληλα συνθετικές και δημιουργικές δεξιότητες μέσω συνεργατικών περιβαλλόντων.

Το τέταρτο έργο Our schools, beautiful, sustainable, together είναι ένα έργο στη νέα πλατφόρμα του ETwinning. Έντεκα σχολεία από Ισπανία, Ιταλία, Τουρκία, Ρουμανία, Κροατία και Ελλάδα συνεργάζονται σε δραστηριότητες που υποστηρίζουν την κοινωνική, γνωστική και γλωσσική ανάπτυξη και αυτοφροντίδα των μαθητών. Οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά και αναλαμβάνουν την ευθύνη σε δραστηριότητες, ερευνούν, κάνουν παρουσιάσεις, εργάζονται σε δραστηριότητες σε διακρατικές ομάδες, κάνουν παρατηρήσεις, αναλύουν.