Με ετικέτα ψηφιακής ασφάλειας από το Ευρωπαϊκό Σχολικό Δίκτυο (EUN) και τη δράση του eSafety Label βραβεύτηκε το 3ο Γυμνάσιο Υμηττού

ΣΧ. ΕΤΟΣ: 2021-22

Το σχολείο μας  από   τον Ιανουάριο του 2021 είναι μέλος του Ευρωπαϊκού Σχολικού Δικτύου – European Schoolnet (EUN),  μέλος του οποίου είναι το Πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο ΠΣΔ και συμμετέχει στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα eSafety Label, το οποίο αξιολογεί σχολικές μονάδες στην Ευρώπη, αναφορικά με τα επίπεδα ασφάλειας και την Πολιτική υπεύθυνης χρήσης του Διαδικτύου.

Mετά από διαδικασία αξιολόγησης το 3ο Γυμνάσιο Υμηττού βραβεύτηκε με τη Χάλκινη Ετικέτα Πιστοποίησης  eSafety.

Το eSafety Label αφορά την πιστοποίηση σχολείων για την ψηφιακή ασφάλεια και στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ το «eSafety Label+: Become the next eSafety champion», στοχεύει στην κινητοποίηση και προώθηση της ανταλλαγής γνώσεων και βέλτιστων πρακτικών, μεταξύ μιας ευρείας κοινότητας Ευρωπαίων καθηγητών, διευθυντών σχολείων, υπευθύνων πληροφορικής και άλλων σχολικών στελεχών, για την καλύτερη προετοιμασία των σχολείων για ένα ασφαλές και υπεύθυνο ψηφιακό μέλλον.

Το σχολείο μας διακρίθηκε λόγω της συνολικής εικόνας του, της συμβολής του στην κοινότητα eSafety, της σωστής πολιτικής του για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο και την υπεύθυνη χρήση των ΤΠΕ και λόγω του επιπέδου των δράσεων που υλοποιεί με στόχο να εκπαιδεύει και να ενημερώνει τους μαθητές του και τα υπόλοιπα μέλη της σχολικής κοινότητας για την ασφαλή χρήση του Διαδικτύου.

Έχουμε λοιπόν τη χαρά της βράβευσης, αλλά και την υποχρέωση να γίνουμε καλύτεροι αξιοποιώντας το εξατομικευμένο σχέδιο δράσης που δημιούργησε το eSafety για εμάς, μετά την αξιολόγηση!

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με Πανευρωπαϊκό Σχολικό δίκτυο πατήστε Εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πιστοποιητικό eSafety πατήστε Εδώ.