Διαδικτυακή Χριστουγεννιάτικη Εκδήλωση Erasmus+

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος  ERASMUS+   KA229 με τίτλο TeaMSTeaching Migrant Students ”  (Code 2018-1-IT02-KA229-048076_5), μαθητές της Β΄ Τάξης του 3ου Γυμνασίου Υμηττού συναντήθηκαν διαδικτυακά, την Πέμπτη 17 Δεκεμβρίου 2020, με μαθητές των σχολείων που συμμετέχουν στη δράση και συγκεκριμένα με τα σχολεία:

• Scuola Secondaria di primo grado “Casavola-D’Assisi ” , Modugno ITALY
  • Suupanniityn koulu, Pirkkala FINLAND
  • INSTITUTO DE EDUCACIÓN SECUNDARIA “ÁGORA”, CÁCERES SPAIN
  • Agrupamento de Escolas de Perafita , Perafita – Matosinhos PORTUGUL

Στόχος της συνάντησης ήταν τα παιδιά να συνομιλήσουν και να παρουσιάσουν χριστουγεννιάτικα ήθη και έθιμα του τόπου τους! Παρουσιάστηκαν, λοιπόν, ήθη και έθιμα της Ελλάδας, της Ιταλίας, της Φινλανδίας, της Ισπανίας και της Πορτογαλίας (το πορτογαλικό σχολείο είχε ετοιμάσει για τη συνάντηση ένα πολύ ωραίο χριστουγεννιάτικο τραγούδι, ερμηνευμένο από τους μαθητές του), αλλά και έθιμα των Κανάριων Νησιών, της Βραζιλίας και της Ουκρανίας από μετανάστες μαθητές.

Στις δύσκολες μέρες που διανύουμε, συναντήσεις τέτοιου είδους είναι ιδιαίτερα σημαντικές για να καταλάβουν οι μαθητές μας πως, παρότι οι σχολικές αίθουσες είναι κλειστές, το σχολείο συνεχίζει να λειτουργεί υπό άλλη μορφή! Οι μαθητές διασκέδασαν και αντάλλαξαν ευχές κατανοώντας ότι σε αυτή την πρωτόγνωρη κατάσταση δεν είναι μόνοι τους, αλλά μέσα από τη συνεργασία και την αλληλοκατανόηση μπορούμε να αντιμετωπίσουμε τη δύσκολη καθημερινότητα που ζούμε!

[maxbutton id=”1″ url=”https://myalbum.com/album/KJVX87Rd2tXzAt” text=”ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ” ]