“Δεν είμαι Προ”

Την Παρασκευή 18 Μαρτίου οι μαθητές της Β΄ τάξης του σχολείου μας  παρακολούθησαν, στην αίθουσα διδασκαλίας τους το κάθε τμήμα, τη διαδραστική θεατρική παράσταση «(Δεν) είμαι προ», σε κείμενο και σκηνοθεσία Τάσου Αγγελόπουλου.

Πρόκειται για εφηβικό θέατρο που πραγματεύεται το bullying και το κυνήγι της δημοφιλίας στο σχολικό χώρο, και το οποίο παίζεται μέσα στη σχολική τάξη. Η εκπαιδευτική αυτή παράσταση είναι αποτέλεσμα τής συνεργασίας του θεάτρου Πόρτα και της ομάδας Παπαλάγκι.

Σε μια χιουμοριστική ιστορία για το κυνήγι της δημοφιλίας στο σχολείο και τα στερεότυπα, δύο ηθοποιοί αφηγούνται και παρουσιάζουν – με πολλά πρόσωπα! – την ιστορία της γνωριμίας τους και πως ο ένας προκειμένου να τραβήξει την προσοχή του άλλου, αποφάσισε να υιοθετήσει όλους τους άλλους “ρόλους” πλην του εαυτού του.

Η παράσταση άρεσε πολύ στους μαθητές, που διασκέδασαν και προβληματίστηκαν από το περιεχόμενό της.