Οδηγός ΕΟΔΥ για τα σχολεία: Τα βήματα σε περίπτωση θετικού self test και επαφής με κρούσμα

Τρίτη 11/1/2022

Νέο συνοπτικό οδηγό για τα σχολεία εξέδωσε ο Εθνικός Οργανισμός Υγείας (ΕΟΔΥ), παραθέτοντας αναλυτικά το υγειονομικό πλαίσιο και τις απαιτούμενες διαδικασίες σε περίπτωση θετικού self test εμβολιασμένων και μη μαθητών και εκπαιδευτικών, καθώς και τι προβλέπεται σχετικά με την αντιμετώπιση στενών επαφών κρούσματος Covid.

Επίσης, διευκρινίζεται ότι, σε περίπτωση θετικού self-test μαθητή, δε χρειάζεται PCR, αλλά μόνο rapid.

Σημείωση: Για την ασφαλή επιστροφή στο σχολείο συστήνεται αδιάλειπτη και ορθή χρήση μάσκας υψηλής αναπνευστικής προστασίας (KN95, N95, FFP2 ή ισοδύναμης) ή διπλής μάσκας έως την ολοκλήρωση τουλάχιστον 10 ημερών από το θετικό τεστ για ασυμπτωματικά κρούσματα ή την ημερομηνία έναρξης συμπτωμάτων για τα συμπτωματικά κρούσματα.

Δείτε τον Οδηγό