Δράση για την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών.

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

26 Σεπτεμβρίου

O εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών καθιερώθηκε το 2001, με σκοπό την υποστήριξη και την ανάδειξη της γλωσσικής ποικιλομορφίας της Ευρώπης, καθώς και την ανάπτυξη των γλωσσικών δεξιοτήτων, με στόχο την πλήρη και δημοκρατική συμμετοχή των πολιτών της στη διατήρηση της πολυπολιτισμικής της ιδιαιτερότητας.

Το 3ο Γυμνάσιο Υμηττού συμμετέχει σε μια εκστρατεία δημιουργίας αφίσας για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών (26 Σεπτεμβρίου). Όλοι οι μαθητές και μαθήτριες μπορούν να πάρουν μέρος επιστρατεύοντας τη δημιουργικότητα και τη φαντασία τους και χρησιμοποιώντας ένα φύλλο Α4 να ζωγραφίσουν, να σχεδιάσουν ή να φτιάξουν ένα κολάζ με θέμα τις διαφορετικές γλώσσες και τη σημασία τους στη ζωή μας.

Τίτλος project: It’s all Greek to me

Οι αφίσες των μαθητών θα παραδοθούν στις καθηγήτριες των ξένων γλωσσών.