ΤΡΙΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΥΜΗΤΤΟΥ

Ιονίων Νήσων 33

Αρχική σελίδα

3GYM LOGO

Το 3ο Γυμνάσιο Υμηττού συμμετέχει σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα ERASMUS+(Δράση ΚΑ229/ Στρατηγικές Συμπράξεις μεταξύ σχολείων -2018) για τα σχολικά έτη 2018-2019 και 2019-2020 χρηματοδοτούμενο από το ΙΚΥ (Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών). Το πρόγραμμα έχει τίτλο TeaMS:Teaching Migrant Students και έχει ως στόχο την ανταλλαγή καλών πρακτικών ανάμεσα στα συνεργαζόμενα σχολεία που βρίσκονται σε Ιταλία, Ισπανία, Πορτογαλία και Φινλανδία. Οι μαθητές μας με την καθοδήγηση της παιδαγωγικής ομάδας του Erasmus+ ασχολούνται με το θέμα των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων, μελετούν το ζήτημα της μετανάστευσης στο παρόν αλλά και στο παρελθόν και διερευνούν τις αιτίες αλλά και τον τρόπο αντιμετώπισης, προσαρμογής και ένταξης των μεταναστών στην νέα τους κοινότητα.

Στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού οι μαθητές γνωρίζουν και ανταλλάσουν απόψεις με συνομηλίκους τους από άλλες χώρες και δημιουργούν ψηφιακό υλικό που παρουσιάζεται στην πλατφόρμα etwinning και στην ιστοσελίδα του προγράμματος!

POSTER 2ND MOBILITY ΑΦΙΣΑ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΑ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ

Image result for erasmus plus for schools